Novičke Športne zveze Vrhnika - april 2014

Ob rednem mesečnem pregledu dogodkov, ki so se zvrstili v času od sredine marca pa do roka za oddajo prispevka, ki je tokrat malo zgodnejši, smo ugotovili, da bomo vse dogodke komaj popisali v predviden prostor.

Tokratne novičke začenjamo z razveseljivo novico. Na javnem razpisu za sredstva Fundacije za financiranje športnih organizacij v RS za gradnjo športnih objektov je bila Občina Vrhnika tudi letos uspešna. In to kar z obema projektoma, ki ju je prijavila na razpis. Kot smo že v prejšnjih člankih napisali, sta to projekta: ureditev telovadnice v objektu bivše Konfekcije IUV in ureditev zunanjega športnega igrišča ob tem objektu. Ponosni smo na naš doprinos h kandidaturama in seveda tudi na to, da nas Občina Vrhnika vključuje v pripravo dokumentacije.

 

V zvezi s čistilno akcijo, ki je potekala zadnjo soboto v marcu, lahko napišemo, da so se akcije že tradicionalno udeležili tudi športniki in športni delavci.  

Za nami je tudi zadnji dan  marca, ki je zadnji rok za oddajo Letnih poročil društev. Ker smo naše člane na vse obveznosti spomnili s kratkim dopisom, smo prepričani, da ni nihče pozabil na zakonske obveznosti, katerih neizpolnjevanje lahko povzroči težave.

V začetku aprila smo se udeležili posveta, ki ga je organizirala naša krovna organizacija, to je Olimpijski komite Slovenije-Združenje športnih zvez. Uvodoma nas je pozdravil generalni sekretar dr. Tone Jagodic. Čestital je Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport ter vsem, ki so sodelovali pri sprejemu Nacionalnega programa športa 2014-2023. Ta  dokument so poslanci v državnem zboru soglasno, s 77 glasovi vseh navzočih, potrdili. Na tokratnem posvetu je bil obravnavan Zakon o premostitvenem zavarovanju poklicnih športnikov, pa delovanje Olimpijskega strokovnega centra in problematika sredstev iger na srečo, namenjenih športu. Kot vsakokrat je bila na dnevnem redu tudi točka: pobude članic in ostale aktualne zadeve. Zakon o premostitvenem zavarovanju poklicnih športnikov je predstavil poslanec  DZ RS Jožef Kavtičnik. Poudaril je, da se za podobno rešitev, kot je opredeljena v predlogu zakona, sindikat športnikov zavzema že deset let. Zakon sicer ne rešuje celotne problematike, je pa kamenček v mozaiku in temelj za nadaljnje urejanje te problematike. Podrobneje je zakon, ki mu je Ministrstvo za finance nasprotovalo, predstavila Nataša Belopavlovič. Povedala je, da je namen zakona urediti socialno varnost športnikov v prehodnem obdobju po prenehanju športne kariere. Prisotni smo predlog zakona podprli in predlagali, da se pripombe iz razprave vključijo v besedilo zakona. Direktor športa pri OKS-ZŠZ Blaž Perko je v nadaljevanju posveta predstavil projekt: Olimpijski strokovni center. Glavni namen tega centra je zagotavljanje kakovostne in sistematične strokovne podpore programom vrhunskega športa in programom športa otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport. Problematiko izpada sredstev iz naslova iger na srečo, namenjenih športu, zaradi uvedbe novega zakona,  je uvodoma predstavil dr. Tone Jagodic. V nadaljevanju je Tomo Šeme, član uprave Športne loterije d.d. razložil, da je uvedba davka povzročila upad igralcev, ki so se preusmerili na tuje igralnice, kjer ni 75% obdavčitve, kot to velja za koncesionarje v Sloveniji. Dosedanjim igralcem se igranje v Sloveniji ne izplača več, saj prihaja do primerov, ko zaradi davka kljub dobitku na koncu dobijo manj, kot so vplačali. Na osnovi projekcije prvih treh mesecev po uvedbi zakona, bo drugo leto izpad dohodka 40 do 50 %. Predsednica sveta in direktorica FŠO mag. Katja Koren Miklavc je v nadaljevanju ugotovila, da bo Fundacija za šport najbolj občutila nepremišljene poteze vlade. Običajno je FŠO letno razdelila od 9 do 11 milijonov evrov, prihodnje leto pa bo teh sredstev samo 6 do 7 milijonov evrov, kar bo močno prizadelo slovenski šport. Pojasnjeno je še bilo, da je bil zakon sprejet po hitrem postopku ob nasprotovanju vseh prizadetih in ob neupoštevanju kakršnihkoli predlogov.   Na koncu smo sprejeli sklep, da OKS pripravi predlog ukrepov in jih na sestanku z Vlado RS oziroma Ministrstvom za finance predstavi skupaj s predstavniki obeh loterij in fundacij. O uspešnosti pobude bomo obveščeni.  

Udeležili smo se  tudi sestanka »Skupaj za zdravje«,  ki ga je za organizacije, ki delujejo na področju športa in rekreacije pripravil Zdravstveni dom Vrhnika.

Prisotni smo bili na  prireditvi Športnik Logatca, ki jo je drugič organizirala Športna zveza Logatec.

Spomnili  smo se na našega Robija Trampuža, ki bi 9. aprila praznoval rojstni dan, če se ne bi na kolesarski dirki leta 1984 tragično ponesrečil. V njegov spomin na grob položimo ikebano in prižgemo svečko.

O delavnici na temo: varstvo osebnih podatkov v športnih društvih, ki jo za naše člane pripravljamo 23. aprila v učilnici avtošole Avtotrade, d.o.o., Vrhnika bomo več napisali v naslednjih novičkah.

V kolikor bo le mogoče, se bomo odzvali vabilu Osnovne šole Antona Martina Slomška, Zavoda za šport RS Planica in Rokometne zveze Slovenije na ogled finala državnega prvenstva v rokometu za učenke osnovnih šol. Povabljeni smo tudi na svečano prireditev OKS-ZŠZ, na kateri bodo podeljena priznanja športnikom, športnikom invalidom in njihovim trenerjem za športne dosežke v letu 2013. Zagotovo se bomo odzvali vabilu Športnega društva Dren na tradicionalni, že 32. Tek po mejah Krajevne skupnosti Drenov Grič-Lesno Brdo.

Spletno stran www.sportnazveza-vrhnika.si redno dopolnjujemo z aktualnimi novicami. Prosimo vas, da nam posredujete informacije o dogodkih v vaših društvih in klubih.

Vsem našim članom je za potrebe oglaševanja v parku pred telovadnico Partizan na voljo 

oglasni pano.

Za vse informacije nas pokličite na telefon 041 820 764 ali nam pišite na e-naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled..

Uradne ure so vsak torek od 16. do 18. ure v pritličju poslovnega dela telovadnice Partizan.

 

 

                                                                                                          Športna zveza Vrhnika